Evijärvellä palkittiin ansioituneita

Evijärvellä jaettiin itsenäisyyspäivänä lukuisia palkintoja ja huomionosoituksia.

Kunnan kulttuuripalkinnon sai evijärveläislähtöinen kuvataiteilija Elina Försti.

– Försti on menestynyt kuvataiteilija, joka muistaa, mistä hän on lähtenyt, sivistystoimenjohtaja Päivi Lappinen kiitteli.

Evijärvi-Seuran uittomiespalkinnon sai tänä vuonna Ilmari Sulkakoski vahvasta ja monipuolisesta järjestöurasta. Evijärvi-Seura muisti myös uittomieskämpän rakennustalkoissa aktiivisesti mukana olleita. Tunnustuksen saivat Rauno Hämäläinen, Mikko Kujala, Pauli Kuusela, Lauri Koivukangas, Arto Mustajärvi ja Mauri Mustajärvi.

Reliefillä huomioitiin myös evijärveläislähtöinen laulaja–muusikko Johanna Försti.

Tänä vuonna 50 vuotta täyttänyt Evipartio sai Evijärvi-Seuran liekkireliefin ja Lions Clubin Evijärvi-palkinnon lasten ja nuorten hyväksi tekemästään työstä.

Lue palkituista lisää tänään ilmestyneestä Järviseudun Sanomista.

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.