Lukijan mielipideartikkeli:

Me ihmiset pelkäämme ihmisiä

Näin on täällä Kortesjärvelläkin. Väitteeni todentaa sekä eläkeyhdistys että kappeliseurakunta, tai paremminkin niissä toimijat. Ensiksi eläkeyhdistys. Mikä on eläkeyhdistyksen tärkein tehtävä? Se on ihmisten yksinäisyyden torjunta.

EL-Kortesjärven yhdistyksessä on tällä hetkellä 450 jäsentä. Oma-aloitteisesti yksinäisyyttä käydään torjumassa seuraavasti: Kerhoissa keskimäärin 60 henkeä (13 prosenttia), liikuntakerhossa 15 henkeä (kolme prosenttia), keilaamassa 12 henkeä (2,5 prosenttia), joulujuhlassa 100 henkeä (22 prosenttia), kevätkeikauksessa 100 omia jäseniä (22 prosenttia) ja sokkamatkalla 55 henkeä (12 prosenttia).

Edellä olevat luvut osoittavat, että 97–78 prosenttia jäsenistä ei käy missään, eli valtaosa jäsenistä olisi yksinäisyyden torjunnan tarpeessa, ja näitä ihmisiä kohtaa vain, kun menee heidän luokseen.

Jouluviestin myynti on minulla ollut yksi tapa kohdata jäsenet. Olen ollut yhdistyksen toiminnassa mukana yhdeksän vuotta, ja joka vuosi olen myynyt Jouluviestiä. Määrät on vaihdelleet, eniten 165 lehteä ja muina vuosina 50–80 lehteä.

Nämä myyntimatkat, oikeammin vierailut, ovat olleet parasta ja tärkeintä työtä jäsenten hyväksi. Lehden myynti on osin ihan toisarvoinen seikka, tärkeitä ja molempia puolia rikastuttavaa on olleet ne keskustelut, joita on käyty. Ne ovat olleet yhdistyksen syvintä tarkoitusta, yksinäisyyden torjuntaa. Nyt siitä on ihmispelon vuoksi luovuttu. Toimijat entiseen tapaan kuljettavat lehdet postilaatikkoon asti, mutta sisälle ei uskalleta mennä.

Mainos

Sitten Kappeliseurakunnan yhteisvastuukeräys. Kirkossa Jumalanpalveluksessa normaalina pyhänä istuu 20 henkeä. Eli ihmisten kohtaamistarve olisi valtava. Mutta mitä päättivät ja tekivät kylätoimikunnat? Ei järjestetä ovelta ovelle -keräystä. Keräsin kuitenkin kolme lippaallista ovelta ovelle -keräyksellä, ja vain yhdellä ovella sanottiin ei.

Näillä kierroksilla sama juttu. Eurot niin tärkeitä kuin ovatkin, mutta tärkeintä on ihmisten kohtaaminen. Päivittää kuulumiset ja se ensiarvoinen seikka: että joku ihminen on minusta kiinnostunut, kuuntelee ja keskustelee hetken kanssani.

Seppo Ylilammi, Kortesjärvi

Lue lisää

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Valtio kunnan kukkarolla.

Valtio kunnan kukkarolla 

Näyttää vahvasti siltä, että yhä kiristyvässä talousahdingossaan valtio kurkkii myös kuntien kukkarolle. Ei sinänsä mitään uutta

Jos Stubb valittaisiin, niin meillä olisi kokoomuslaiset pääministeri, ulkoministeri, puolustusministeri ja (entinen) kokoomuslainen presidentti, kirjoittaa Mauri Nygård mielipidetekstissään.

Pitihän se arvata!

Pitihän arvata, että Pekka Haavistoa lyödään seksuaalisesta suuntautumisestaan. Raamatun mukaan kuitenkin homous ja sen tukeminen

Kokoomuksen presidentinvaaliehdokas Alexander Stubb käy parhaillaan kiivasta kampanjaa. Alajärvellä hän sai päähänsä Ankkureiden pipon.

Ken onkaan kyvykkäin?

On tullut seurattua tiiviisti TV-tenttejä presidentinvaalien tiimoilta. Niitä onkin ollut menneiden viikkojen mittaan runsaasti ja

Valtio kunnan kukkarolla.

Valtio kunnan kukkarolla 

Näyttää vahvasti siltä, että yhä kiristyvässä talousahdingossaan valtio kurkkii myös kuntien kukkarolle. Ei sinänsä mitään uutta

Jos Stubb valittaisiin, niin meillä olisi kokoomuslaiset pääministeri, ulkoministeri, puolustusministeri ja (entinen) kokoomuslainen presidentti, kirjoittaa Mauri Nygård mielipidetekstissään.

Pitihän se arvata!

Pitihän arvata, että Pekka Haavistoa lyödään seksuaalisesta suuntautumisestaan. Raamatun mukaan kuitenkin homous ja sen tukeminen

Kokoomuksen presidentinvaaliehdokas Alexander Stubb käy parhaillaan kiivasta kampanjaa. Alajärvellä hän sai päähänsä Ankkureiden pipon.

Ken onkaan kyvykkäin?

On tullut seurattua tiiviisti TV-tenttejä presidentinvaalien tiimoilta. Niitä onkin ollut menneiden viikkojen mittaan runsaasti ja

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.